Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Trump ustupuje ohledně dětských imigrantů, chce dohodu o rozpočtu

Americký prezident Donald Trump dal ve středu najevo, že je ochoten migrantům, kteří se dostali do USA jako nezletilí, otevřít cestu k získání občanství. Uvedla to CNN. Právě spor o jejich budoucí osud dosud bránil přijetí federálního rozpočtu a v pondělí by se vláda nakrátko ocitla bez peněz. Trump se rozhodl zrušit program DACA, který jim zajišťoval ochranu před vyhoštěním, ale soud to pozastavil.

Donald Trump Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP
Trump ustupuje ohledně dětských imigrantů, chce dohodu o rozpočtu

„Řekněte jim, aby se neobávali,“ vzkázal Trump asi 800 000 přistěhovalců, kteří byli pod ochranou programu DACA. Ten americký prezident nechal zrušit, ale čelí kvůli tomu odporu demokratů i umírněných republikánů. Ti podmiňují přijetí rozpočtu právě další ochranou těchto imigrantů, kteří se dostali do USA nelegálně.

„Upravíme to. Dojde k tomu někdy v budoucnosti,“ řekl prezident k programu DACA a dodal, že by jejich ochrana před vyhoštěním mohla trvat dalších deset nebo dvanáct let. Vyzval je, aby tvrdě pracovali. „Jestliže dělají dobrou práci, myslím, že je pěkné mít pobídku v tom, že po několika letech budou schopni získat občanství,” dodal.

Prezident také řekl, že rád přivítá v Bílém domě předsedu demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera, se kterým si v posledních dnech vyměňoval tvrdé výroky. Doufá jen, že Schumer nebude chtít také jednat o zdi na hranicích s Mexikem, kterou demokraté odmítají a na niž by měly jít peníze z rozpočtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků