Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Americký prezident Donald Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi CIA Johnu Brennanovi a zvažuje to i u několika dalších bývalých amerických činitelů. Ve středu to oznámil Bílý dům.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Trump odebral prověrku bývalému šéfovi CIA

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová jako důvod odebrání prověrky uvedla, že Brennan využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby "rozděloval a zaséval chaos" v Trumpově administrativě. Brennan vedl CIA za předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Podle Brennana je Trumpovo rozhodnutí politicky motivované. "Opatření je součástí rozsáhlých snah potlačit svobodu slova a potrestat (své) kritiky," napsal na svém twitteru s tím, že ve svém počínání neustane.

Bývalý šéf CIA John Brennan

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Bývalý šéf CIA v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC a patří k hlasitým Trumpovým kritikům. Například po nedávném rusko-americkém summitu kritizoval, podobně jako řada dalších, Trumpovo vystoupení na tiskové konferenci v Helsinkách. Brennan uvedl, že to lze označit za velezradu. Trump se před novináři podle některých nedokázal prezidentovi Vladimiru Putinovi postavit, pokud jde o ruskou roli v amerických volbách.

Odebrání prověrky Brennanovi přichází jen den poté, co Brennan Trumpa opět kritizoval na twitteru. "Je zarážející, jak často nedodržujete minimální standardy slušnosti, zdvořilosti a čestnosti. Zdá se, že nikdy nepochopíte, co to znamená být prezidentem ani co to obnáší být dobrým, slušným a čestným člověkem. Jak deprimující a nebezpečné pro náš národ," napsal Brennan v úterý.

K odebrání prověrky Brennanovi vyzval minulý měsíc i republikánský senátor Rand Paul, který Brennana obvinil, že "vydělává milióny dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím, která je využívají k útokům na Donalda Trumpa".

Bezprecedentní rozhodnutí

Trumpovo rozhodnutí je bezprecedentní. Případ, kdy by prezident někomu odebral bezpečnostní prověrku, americké dějiny podle médií neznají. Mnozí upozorňují, že Trump v minulosti neodebral bezpečnostní prověrku ani svým bývalým poradcům, kteří byli usvědčeni ze lži.

Odebráním bezpečnostních prověrek pohrozil Trump už minulý měsíc. Tehdy jeho mluvčí uvedla, že zmíněné osoby "vznášely vůči prezidentovi neopodstatněná obvinění" a že "politizovaly a v některých případech i zpeněžily" skutečnosti vyplývající z jejich služebního postavení a z bezpečnostní prověrky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků