Hlavní obsah

Prezident Bush není schopen prosadit nový imigrační zákon

Americký Senát ve čtvrtek zamítl postoupit návrh nového imigračního zákona, který prosazuje prezident George Bush, ke konečnému hlasování. Ve stočlenném Senátu návrhu zákona chybělo 14 hlasů k šedesáti potřebným. Proti návrhu je celá řada republikánů, členů stejné strany, ve které je Bush.

Prezident Bush není schopen prosadit nový imigrační zákon

Prezident Bush byl rozhodnutím Senátu zklamán: "Kongres selhal při jednání, což je zklamání. Američtí občané chápou, že status quo je neakceptovatelné."

Pro Bushe je to velká porážka, protože se mu zřejmě do konce volebního období tento zákon nepodaří prosadit. To může oslabit republikány při prezidentských volbách v roce 2008. Nemusejí dostat hlasy amerických občanů původem z latinskoamerických zemí. 

Proti jsou konzervativci i odbory

Návrh by umožnil značné části z 12 miliónů ilegálních imigrantů získat po splnění určitých podmínek a zaplacení pokuty americké občanství. Současně počítá se zpřísněním kontrol na hranicích.

Podle konzervativních odpůrců však zákon představuje amnestii pro ilegální přistěhovalce, kteří načerno pracují v USA. Vykonávají většinou činnosti, o něž američtí občané nemají zájem.

Zákon se nelíbí ani řadě odborových svazů, které kritizují program pro dočasné zaměstnávání zahraničních dělníků, protože by podle nich vytvořil novou chudinskou třídu levných pracovních sil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků