Hlavní obsah
Upravený Boeing 747 přistává s raketoplánem na newyorském letišti JFK. Foto: ČTK/AP

Poslední let raketoplánu, cílem byl New York

Raketoplán Enterprise v pátek uskutečnil svou poslední cestu vzduchem. Byl přepraven na hřbetě transportního Boiengu 747 z Washingtonu do leteckého a vesmírného muzea spojeného s letadlovou lodí Interpid.

Upravený Boeing 747 přistává s raketoplánem na newyorském letišti JFK. Foto: ČTK/AP
Poslední let raketoplánu, cílem byl New York

Boieng 747 letěl nízko, takže si let mohli vychutnat Newyorčané. Raketoplán přelétl v blízkosti Sochy svobody i mrakodrapu Empire State Building, nad řekou Hudson okolo Manhattanu. Nakonec přistál na Kennedyho letišti.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán kolem newyorského mrakodrapu Empire State Building.

Foto: Lucas Jackson , Reuters

Na přílet raketoplánu do největšího amerického města podle agentury AP upozorňovaly sirény. Na střechy domů zamířily tisíce Newyorčanů, ale i obyvatel sousedního New Jersey.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad panoramatem new Yorku.

Foto: Gary Hershorn , Reuters

Letiště se na několik týdnů stane domovem Enterprise, než technici raketoplán sundají z letadla. V červnu pak prototyp raketoplánu dopraví nákladní loď po Hudsonu k vyřazené letadlové lodi Intrepid, která od roku 1982 funguje jako muzeum.

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad sochou svobody .

Foto: Brendan McDermid , Reuters

Enterprise, který nikdy neletěl do vesmíru a sloužil jen k testům v atmosféře, byl dosud vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. Minulý týden však do Washingtonu dorazil nejvyužívanější raketoplán Discovery, který má Enterprise nahradit.

Upravený Boeing 747 s raketoplánem ne hřbetě

Foto: ČTK/AP

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) loni po 30 letech zastavil provoz raketoplánů a všechna zbývající vesmírná plavidla nechal vystavit v muzeích. Enterprise tak skončí v New Yorku, Discovery ve Washingtonu, Endeavour v Los Angeles a Atlantis zůstane v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků