Hlavní obsah
Ollanta Humala Foto: Pilar Olivares, Reuters

Peru si zvolilo kontroverzního podplukovníka za prezidenta

V nedělních prezidentských volbách v Peru zvítězil podle neoficiálních výsledků levicový kandidát a bývalý armádní důstojník s kontroverzní pověstí Ollanta Humala. Poměrně těsně předčil dceru vězněného exprezidenta Alberta Fujimoriho Keiko.

Ollanta Humala Foto: Pilar Olivares, Reuters
Peru si zvolilo kontroverzního podplukovníka za prezidenta

Osmačtyřicetiletý Humala zvítězil díky zjemnění své radikální rétoriky a distancování se od socialistického prezidenta Venezuely Huga Cháveze, napsala agentura AP.

Bývalý podplukovník Humala získal podle neoficiálních výsledků organizace Transparencia 51,5 procenta hlasů, zatímco Keiko Fujimoriová 48,5 procenta.

Keiko Fujimoriová

Foto: Enrique Castro-Mendivil , Reuters

Humala v neděli v noci slíbil, že obyčejné a chudé Peruánce učiní podílníky na desetiletí trvajícím ekonomickém rozmachu. Zároveň ale dodal, že bude ctít volný trh, i když lidé mají přednost. Humala již avizoval vyšší daně pro těžaře a snížení vývozu zemního plynu, aby ho bylo více a byl levnější pro domácí spotřebitele.

Zjemnil rétoriku

Předvolební kampaň se nesla v duchu pochybností o demokratických zásadách obou kandidátů. Fujimoriová byla spojována se svým otcem, který byl odsouzen na 25 let vězení za korupci a porušování lidských práv. Humala je zase viněn z násilností a podnícení pokusu o krvavý státní převrat v roce 2005.

Humala uspěl ve volbách napodruhé. V roce 2006 v nich zvítězil jeho vyzyvatel Alan García poté, co se Humala prezentoval jako příznivec generála Juana Velaska, levicového diktátora ze 70. let, jenž vyvlastňoval půdu bohatých a znárodňoval průmysl.

Tentokrát Humala svoji rétoriku zjemnil, i když nejprve sliboval změnit dohody o volném obchodu a přepsat ústavu. Před dvěma týdny přísahal na bibli, že bude dodržovat principy demokracie a svobody slova. Špičky podnikatelů a média nepřesvědčil, a ta se před volbami otevřeně stavěla proti němu. Obchody na burze byly poznamenány nejistotou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků