Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Oligarcha Babiš může být hrozbou pro demokracii, píše prestižní Foreign Policy

Jako možnou hrozbu pro demokratické instituce v srdci Evropy vylíčil na svém webu prestižní americký časopis Foreign Policy vzestup druhého největšího boháče v Česku Andreje Babiše. Místopředseda vlády a ministr financí má příští týden na programu návštěvu Spojených států.

Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Oligarcha Babiš může být hrozbou pro demokracii, píše prestižní Foreign Policy

"Teď i Češi mají problém s oligarchy," upozornil v titulku list, podle kterého je Babiš jedním z politicky nejmocnějších miliardářů na světě, protože se mu povedlo rozšířit své podnikatelské impérium i do pražských mocenských kuloárů. Nyní je ministrem financí, ale má mnohem vyšší ambice, tvrdí autoři článku.

"Babisconi", jak se prý Babišovi přezdívá po vzoru italského miliardáře a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, prý představuje "bod obratu" v českých dějinách po pádu komunismu.

S Putinem za humny je slábnutí demokracie nebezpečné

Od "sametového rozvodu" se Slovenskem se Česko vyznačovalo rychlou přeměnou v demokratickou zemi s tržní ekonomikou, která se stala členem Evropské unie. Ale česká liberální demokracie v posledních letech zeslábla. Od vypuknutí světové finanční krize mnoho Čechů pociťuje rostoucí zklamání z Bruselu, dříve rozmanitou mediální scénu stále více ovládají mocní magnáti a prezident Miloš Zeman ještě povzbuzuje tyto procesy a síly zaměřené proti dosavadnímu uspořádání.

Situace v Praze sice nedospěla tak daleko jako v Budapešti Viktora Orbána, nicméně oslabování demokratických institucí by podle Foreign Policy mělo vyvolat poplach, protože jde o část Evropy, vystavenou vlivu Ruska Vladimira Putina.

Do toho podle časopisu zapadá i Babišův vzestup jako vůdce hnutí ANO, které - "dosti ironicky" - dokázalo zúročit rostoucí znechucení z bohatých podnikatelů.

Foreign Policy připomněl i skvrny na Babišovi v podobě sporů ohledně údajného donašečství komunistické Státní bezpečnosti. To sice Babiš popírá, ale za úspěch v podnikání podle časopisu mnohdy vděčil kontaktům z komunistické éry, záhadné smrti svého hlavního konkurenta Františka Mrázka i stykům s Milošem Zemanem v dobách, kdy ten býval předsedou vlády. Sám Babiš také prorazil cestu "oligarchizaci" českých médií, aby mohl hanět soupeře na cestě k premiérskému křeslu, po kterém prý touží.

Česko je jinde, než si lidé přáli

"Vzestup Andreje Babiše představuje novou éru v české politice, více zaměřenou na ochranu podnikatelských zájmů než na zachování demokracie, Praha už byla středobodem změn ve střední Evropě... Ale v roce 2015 je české hlavní město úplně jinde, než si představovali lidé, kteří stáli na Václavském náměstí v listopadu 1989," usoudil americký časopis.

Vicepremiér a ministr financí v pondělí odletí na týdenní návštěvu USA, kde se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a sejde se s vlivnými politiky i podnikateli. Cesta prý zčásti připomíná "předpremiérskou" výpravu Vladimíra Špidly z března 2002.

Babiš je majitelem chemicko-potravinářského holdingu Agrofert, kvůli čemuž opakovaně čelí kritice za střet zájmů. Podle časopisu Forbes disponuje jměním 2,4 miliardy dolarů (přibližně 48,6 miliardy Kč), a je tak na žebříčku největších českých boháčů hned za Petrem Kellnerem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků