Hlavní obsah

Obří lesní požáry v Kanadě podle policie někdo založil

Rozsáhlé lesní požáry kolem kanadského města Fort McMurray v provincii Alberta byly s velkou pravděpodobností lidským dílem a téměř jistě nevznikly kvůli blesku. Uvedla to v úterý královská kanadská jízdní policie. Policie nyní zkoumá, jak požár začal a zda k jeho vzniku přispěl nějaký trestný čin, a vyzvala veřejnost, aby jí v tom pomohla.

Obří lesní požáry v Kanadě podle policie někdo založil

Oheň, který se začal šířit počátkem května, zničil přes 2400 domů, tedy zhruba desetinu celého Fort McMurray. Evakuováno bylo na 90 000 lidí a v severní Albertě byla pozastavena těžba ropy v rozsahu více než milión barelů denně.

Požár zasáhl oblast o rozloze asi 5800 kilometrů čtverečních, což odpovídá více než polovině Středočeského kraje, a hasičům se ho stále ještě nepodařilo zcela zlikvidovat.

"Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že požár byl s nejvyšší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, a vyloučili jako pravděpodobnou příčinu vznícení bleskem," citovala sdělení policie agentura Reuters.

Lesní požár v Albertě

Foto: Chris Wattie/File Photo, Reuters

Podle hasičů existuje řada možných příčin požáru v důsledku lidské činnosti; vedle žhářství je to například rozdělávání ohňů při kempování, průmyslová činnost nebo používání rekreačních vozidel.

Policie uvedla, že by ráda mluvila s každým, kdo se mezi 29. dubnem a 5. květnem pohyboval v oblíbené příměstské lesní oblasti zvané Horse River Trail System.

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Požár byl poprvé zaznamenán 1. května právě tam, asi 15 kilometrů jihozápadně od Fort McMurray; během tří dnů se rozšířil k hranicím města a zasáhl některé čtvrtě. Tisíce obyvatel evakuovaného města se začaly vracet do svých domovů až počátkem června.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků