Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kanadskému podnikateli hrozí kvůli korupci 15 let v kubánském vězení

Mnohaleté tresty vězení pro trio kanadských podnikatelů a skupinu někdejších vládních úředníků žádá kubánská prokuratura v korupční kauze, z níž hodlá podle agentury Reuters vláda učinit důležitý signál pro zahraniční investory v zemi. Prezidentu kanadské dopravní společnosti Tokmakjian Group hrozí za údajnou korupci 15 let, zatímco bývalý náměstek kubánského ministra může dostat až 20 let vězení.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kanadskému podnikateli hrozí kvůli korupci 15 let v kubánském vězení

Čtyřiasedmdesátiletý kanadský podnikatel Cy Tokmakjian čelí obviněním z užití korupčních praktik, které mu měly pomoci k získání výhodných zakázek, z nelegálního vyvádění peněz ze země či falšování účetnictví.

Spolu s ním jsou obviněni další dva Kanaďané a 14 Kubánců, mezi nimi jsou jak zaměstnanci firmy, tak úředníci. Nejvýše postaveným z nich je někdejší náměstek ministra cukrovarnictví Nelson Labrada, pro něhož prokuratura požaduje 20 let.

Soud se koná v době, kdy kubánská vláda v sobotu přijala nový zákon o zahraničních investicích, který má do země, jejíž státem řízená ekonomika trpí nedostatkem financí, přilákat peníze ze zámoří.

Vláda prezidenta Raúla Castra v souvislosti s případem prohlásila, že na Kubě nemá korupce místo. Řada západních podnikatelů či diplomatů však označuje finanční či věcné úplatky pro špatně placené státní úředníky za běžnou věc.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků