Hlavní obsah
Šéf amerických tajných služeb James Clapper Foto: Brendan McDermid, Reuters

Denuklearizace Koreje je marná vidina, připustil šéf amerických tajných služeb

Snaha Spojených států přimět Severní Koreu k tomu, aby se vzdala svého programu jaderného zbrojení, že „zřejmě marná snaha“. V úterý to během svého projevu na půdě Rady pro mezinárodní vztahy v New Yorku řekl šéf amerických tajných služeb James Clapper. Jak upozornila stanice BBC, jedná se o výjimečné přiznání, že Washington nemusí svého dlouhodobého cíle denuklearizace v Koreji dosáhnout.

Šéf amerických tajných služeb James Clapper Foto: Brendan McDermid, Reuters
Denuklearizace Koreje je marná vidina, připustil šéf amerických tajných služeb

Clapper označil vládu severokorejského vůdce Kim Čong-una za paranoidní. Režim podle něj spatřuje v jaderných zbraních prostředek svého přežití. „Tudíž představa, že se vzdají svých jaderných kapacit, ať už je to cokoliv, je pro ně nepřijatelná,“ poznamenal Clapper.

Spojené státy podle něj mohou doufat spíše jen v omezení jaderného programu KLDR, k čemuž by mohly pomoci ekonomické pobídky.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s armádními veliteli

Foto: KCNA/File Photo, Reuters

Nic se nemění, tvrdí diplomacie

Americké ministerstvo zahraničí však v reakci uvedlo, že nadále usiluje o obnovení šestistranných mezinárodních rozhovorů o severokorejském jaderném programu, které KLDR ukončila v roce 2009.

Severní Korea v září uskutečnila svůj pátý a dosud nejsilnější jaderný výbuch. Ve vývoji nukleárního a raketového programu pokračuje navzdory letitým a přísným mezinárodním sankcím. USA se proto rozhodly poskytnout Jižní Koreji protiraketový systém THAAD. Jeho umístění se plánuje v blízké době.

Související témata

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: KCNA, Reuters

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků