Hlavní obsah
Hillary Clintonová v americkém Kongresu Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Clintonová grilování v Kongresu ustála, vinu za Benghází opět odmítla

Celkem 11 hodin vypovídala někdejší americká ministryně zahraničí a favoritka demokratických prezidentských primárek Hillary Clintonová na otázky zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů k útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. To, že by ona či její tehdejší úřad pochybil a nesl podíl na smrti čtyř Američanů včetně velvyslance, odmítla.

Hillary Clintonová v americkém Kongresu Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Clintonová grilování v Kongresu ustála, vinu za Benghází opět odmítla

Zatímco republikánští kongresmani se v diskusi snažili přesvědčit veřejnost o přehmatech Clintonové, podle demokratů šlo o čistě účelovou akci s cílem poškodit její prezidentskou kampaň, uvedla agentura AP.

"Cílem tohoto výboru je dostat vás před soud," řekl Clintonové během jednání demokratický člen výboru Adam Smith. Republikánský předseda výboru Trey Gowdy reagoval slovy, že snaha o vyšetření fakt o Benghází nemá s prezidentskou kandidaturou nic společného a o žádný soud prý nejde.

Někteří jeho straničtí kolegové nařkli někdejší šéfku diplomacie, že po útoku mátla veřejnost a že reakce jejího úřadu nebyla dostatečná.

S ledovým klidem

Clintonová na všechny dotazy odpověděla s klidným výrazem ve tváři a nedošlo k emotivním výměnám názorů a zvyšování hlasu jako při prvním vyšetřování nedlouho po útoku.

Bývalá ministryně zahraničí opět hájila své tehdejší kroky a snažila se celou záležitost jednou pro vždy ukončit.

Republikáni již v Kongresu otevřeli vyšetřování poněkolikáté a odmítají uložit k ledu událost, která by mohla pravděpodobnou finalistku prezidentského klání v očích veřejnosti poškodit.

Hillary Clinton v americkém Kongresu

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Benghází a e-maily. Hlavní trumfy republikánů

Při útoku radikálů v Benghází 11. září 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stevense. Clintonová byla ministryní zahraničí v letech 2009 až 2013.

"Je mi líto, že to neladí s vaší verzí. Já můžu pouze konstatovat fakta," ukončila Clintonová jednu z řady výměn názorů, aniž by se výboru podařilo přesvědčivě doložit nějaké její pochybení.

Útok v Benghází je vedle aféry s používáním soukromého e-mailu v úřadě ministryně hlavní náplní republikánské kritiky namířené vůči Clintonové.

Zatímco ještě před několika týdny její popularita u voličů v souvislosti s mediálně široce akcentovanou e-mailovou aférou klesala, po první demokratické televizní debatě nabrala opačný směr. Na jistotě Clintonové ve středu přidalo rovněž prohlášení viceprezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o Bílý dům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků