Hlavní obsah

Černoši v Louisianě protestují proti rasové diskriminaci

Tisíce demonstrantů se dnes sjely do městečka Jena v americkém státě Louisiana, kde protestují proti údajné rasové diskriminaci šesti černošských teenagerů. Za zbití bílého mladíka byli nejprve obžalováni z pokusu o vraždu, ale později bylo obvinění zmírněno.

Černoši v Louisianě protestují proti rasové diskriminaci

Útok následoval po několika rasisticky motivovaných incidentech na střední škole v tomto městečku o 3000 obyvatelích s bělošskou většinou. Během jednoho z nich bílí studenti hodili přes větve stromu na školním dvoře oprátky, což je na americkém Jihu jasná narážka na lynchování.

Tito studenti však nebyli nijak potrestáni, zatímco podle demonstrantů bylo šest černošských teenagerů obžalováno příliš tvrdě. Podle nich jde o příklad dvojího metru a rasismu.

Protestují tisíce černochů z celé Ameriky

Do Jeny přijeli protestující černoši z celé Ameriky, pro něž je případ symbolem rasové diskriminace v americké justici vůbec. Akce také připomíná protesty za občanská práva černochů v 60. letech.

Loni v srpnu se jeden černošský student na jenské střední škole zeptal ředitele, zda si může sednout pod strom, kde obvykle sedávali bílí studenti. Dostalo se mu kladné odpovědi, ale druhý den se na stromě objevily tři oprátky. Ředitel doporučil vyloučení studentů, kteří je tam pověsili, ale správní rada školy se proti tomu postavila.

V prosinci pak šestice černošských mladíků zbila bílého teenagera do bezvědomí. Chlapec nicméně ještě toho večera šel na školní slavnost.

Pět černochů bylo původně obviněno z pokusu o vraždu, ale později byla žaloba zmírněna na ublížení na zdraví. Šestý z nich, šestnáctiletý Mychal Bell, který již měl záznam v trestním rejstříku, byl v červnu odsouzen za vážné ublížení na zdraví.

Soudila ho výlučně bělošská porota, což demonstranti označují samo o sobě za příklad rasové diskriminace. Minulý týden louisianský odvolací soud verdikt zrušil s tím, že Bell neměl být souzen jako dospělý.

V den protestu měl padnout rozsudek

Nebýt rozhodnutí odvolacího soudu, soud v Jeně by dnes vynesl v Bellově případu výši trestu. Právě kvůli tomu byl na dnešek plánován celý protest, který se organizátoři rozhodli uspořádat přes verdikt odvolacího soudu.

Státní návladní, který šestici obvinil, ve středu zdůraznil, že případ není nijak rasově motivován. Pokud jde o incident s oprátkami, uvedl, že se zbitím bílého mladíka tento incident nesouvisel. Nenašel prý také žádný louisianský zákon, podle něhož by mohl kvůli oprátkám někoho obžalovat.

"Je to do očí bijící příklad nerovnosti před justicí," řekl v televizním rozhovoru černošský reverend Al Sharpton, který přijel do Jeny. "Není možné mít v justici dvojí standard."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků