Hlavní obsah
Raketoplán Endeavour v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě Foto: Scott Audette, Reuters

V souvislosti s plánem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zdvojnásobit počet astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl v pátek naložen do raketoplánu Endeavour speciální přístroj na přípravu pitné vody filtrováním lidské moči.

Raketoplán Endeavour v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě Foto: Scott Audette, Reuters
Astronauti na ISS budou pít filtrovanou moč

"Dělali jsme naslepo chuťové testy té vody,“ řekl šéf konstruktérů systému na čištění vody Bob Bagdigian. "Nikdo neměl žádné výrazné výhrady, kromě lehké příchutě jódu. Jinak je to osvěžující právě tak jako každý jiný druh vody,“ dodal s tím, že má ještě zásobu v ledničce. "Mně to chutná normálně,“ řekl.

Dopravení zařízení na filtrování odpadních tekutin v hodnotě čtvrt miliardy dolarů na ISS je jedním z hlavních úkolů 124. mise raketoplánu NASA, který má odstartovat v noci na sobotu v 01:55 SEČ z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Kromě systému na čištění vody Endeavour na ISS poveze dvě spací buňky a druhou toaletu.

Podle meteorologů panuje sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že počasí bude ke startu vhodné. Pokud se start uskuteční, půjde o první let raketoplánu NASA od letošního května. NASA původně na říjen plánovala misi k Hubbleovu teleskopu, ale kvůli novým technickým problémům na tomto zařízení start odložila do května příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků