Hlavní obsah
 

Američan vběhl do synagogy se slovy chci zabíjet židy

Newyorská policie v úterý zastřelila 49letého Calvina Peterse, který v synagoze v Brooklynu pobodal do krku 22letého izraelského studenta Leviho Rosenblata. Ten byl s krvácením do mozku převezen do nemocnice. Útočník trpěl bipolární afektivní poruchou, známou dříve jako maniodepresivní psychóza, uvedl list New York Daily News.

 
Američan vběhl do synagogy se slovy chci zabíjet židy

Policie zasahovala v synagoze hnutí Chabad Lubavič kolem 1.40 místního času (7.40 SEČ). Peters tam vtrhl se slovy: „Chci zabíjet židy.“ Zaútočil na modlícího se Rosenblatta. Podle svědků ho bodl nožem se slovy: „Zabiju tě.“ Pak se pokusil napadnout dalšího studenta ješivy.

Podle svědkyně Medny Notikové se Rosenblatovi nějak podařilo uniknout dalším ranám. „Krev mu pokrývala ramena, prýštila z hlavy. Křičel: Bodl mě.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vůz newyorské policie před synagogou

Foto: Stephanie Keith, Reuters

Podle dalšího svědka, 25letého Izraelce, Peters hodinu před útokem vešel do budovy a opět ji opustil. „Rozhlížel se kolem sebe, ptal se na nějakou knihu,” řekl svědek, „nepůsobil zase tak šíleně, ale odlišně.”

Synagoga byla po útoku uzavřena

Foto: Stephanie Keith, Reuters

Tři zasahující policisté útočníka vyzvali, aby zkrvavený nůž zahodil. Ten nejdříve uposlechl a položil ho na židli, ale poté zbraň znovu zvedl a vydal se směrem k policistům. Jeden z nich pak na Peterse vystřelil a zasáhl ho do břicha.

Muž byl za mrtvého prohlášen po převozu do nemocnice Kings County Hospital. Ve stejné nemocnici skončil i pobodaný. Jeho stav se postupně prudce zhoršil do kritického.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků