"Ďábel sem přišel včera. Ještě dnes tu cítím pach síry," řekl Chávez v narážce na úterní vystoupení amerického prezidenta na půdě OSN. Podle něj Bush propaguje "falešnou demokracii pro elity" a "demokracii bomb". "Přišel sem, jako by byl vlastník světa," uvedl venezuelský prezident.

Radikální projev Cháveze odsoudil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey s tím, že je zklamáním vidět hlavu státu, jak hovoří tímto způsobem.

Chávez však kritizoval i samotnou OSN, která ztrácí akceschopnost: "Buďme upřímní. Systém OSN, který se zrodil po druhé světové válce, selhal. Je neschopný." Vyzval k reformě OSN, aby se omezil vliv USA, neboť "nemorální veto" americké vlády umožnilo po více než měsíc Izraeli bombardovat Libanon.

Kritizoval i Ahmadínežád

V kritice navázal na vystoupení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který v úterý  řekl, že "neschopnost Rady bezpečnosti jednat v zájmu celého mezinárodního společenství, ukazuje, že nebude ani efektivní, ani legitimní".

Mahmúd Ahmadínežád v noci na středu obhajoval mírový charakter íránského jaderného programu a ostře napadl Spojené státy a Británii, že jako stálí členové s právem veta používají Radu bezpečnosti OSN údajně jako nástroj hrozby a nátlaku.

Bush terčem útoků

Bush ve svém projevu obhajoval svou politiku na Blízkém východě. Uvedl, že nebojuje proti islámu, ale proti terorismu. Na půdě OSN se setkal s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a označil ho za muže míru.

Obrátil se na Íránce, jimž vzkázal, že prezident Mahmúd Ahmadínežád používá jejich zdroje k podpoře teroristů a k vývoji jaderné zbraně. [celá zpráva]

Dotkl se i problému súdánského Dárfúru, na což reagoval súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír slovy, že v oblasti žádná humanitární krize není. Obvinil organizace dobrovolníků v Dárfúru, že problém zveličují, aby mohli žádat více podpory a pomoci. Zopakoval, že Chartúm odmítá požadavek, aby kontrolu nad mírovými silami v Dárfúru převzaly od Africké unie jednotky OSN.

Bolívijec vystoupil s listem koky

Radikální však byl i bolívijský prezident Evo Morales, který s lístkem koky v ruce obhajoval právo pěstovat koku, která se v Bolívii tradičně používá k přípravě čaje či léků. Osočil  Spojené státy z používání boje proti drogám jako záminky pro kolonizaci Latinské Ameriky a přístup k jejímu přírodnímu bohatství.