Posádka nahlásila řídícím střediskům v Houstonu a Moskvě v 13:23 SELČ neobvyklý zápach připomínající spálenou gumu šířící se z jedné z vědeckých laboratořích. Za jeho příčinu nejprve považovala požár. Kosmonauti proto aktivovali alarm, který automaticky vypne vzduchovou ventilaci, aby se dým nešířil dále po stanici.

Preventivně si nasadili roušky na ústa, nehořlavé rukavice a ochranné brýle a zahájili odvětrávání postiženého prostoru. "Situace je nyní už stabilní. Vzduch je cítit jako obvykle," hlásil po ukončení poplachu na Zemi jeden ze členů posádky Jeffrey Williams a dodal: "Nebyl tu žádný kouř. Zřejmě jsme chybně usoudili, že šlo o oheň."

Za poplach mohl unikající hydroxid

Podle manažera stanice Mika Suffrediniho zápach vyvolal pravděpodobně unikající hydroxid draselný. Tato chemikálie je sice dráždivá, podle NASA však není životu nebezpečná.

Americká vesmírná agentura se domnívá, že látka se nejspíš uvolnila z jednoho z kyslíkových generátorů, které na stanici rozkládají vodu na kyslík určený pro dýchání a vodík, jenž je jako přebytečný vypouštěn do volného kosmu.