Bouře Ernesto přešla nad Haiti, kde její lijáky podle všeho zvlášť neškodily, a na své cestě ke Kubě ji provázejí větry o rychlosti asi 80 kilometrů v hodině.  Uvedlo to americké Národní centrum pro hurikány (NHC).  Jeho zaměstnanci ale varovali, že by se bouře opět měla v příštích dnech změnit v hurikán.

Florida očekává Ernesta ve čtvrtek

Přírodní živel je očekáván v pondělí na Kubě a ve čtvrtek na Floridě. Zde byl již vyhlášen stav ohrožení, protože odborníci předvídají, že by zde Ernesto mohly provázet víry o rychlosti kolem 210 kilometrů v hodině a ničit jako Katrina.

Hurikán Katrina, který loni v srpnu způsobil smrt více než 1800 lidí na pobřeží Spojených států, měl relativně slabé vichry na hurikán, a to o rychlosti mezi 119 a 177 kilometry v hodině. Přesto byly následky katastrofální: zaplaveno bylo 80 procent New Orleansu, na některých místech dosahovala voda výšky až 4,3 metru.

Hurikánové varování

NHC vydalo pro Haiti, Dominikánskou republiku a Jamajku hurikánové varování. Aby tropická bouře přerostla v hurikán, musí být splněny tři podmínky:

PODMÍNKY PRO VZNIK HURIKÁNU
* horké proudění z tropů se nad mořem střetne s vlhkým rovníkovým vzduchem
* teplota moře stoupne nad dvacet stupňů
* vzestupným prouděním vlhkého mořského vzduchu vznikne vítr, který v důsledku otáčení zeměkoule začne vířit