Reagovala tak na žalobu, kterou na NSA podala americká společnost na ochranu osobních práv občanů ACLU. Ta chtěla podpořit zájmy novinářů, právníků a dalších, kterým odposlouchávání komplikuje výkon povolání. "Zájem veřejnosti v této záležitosti je jasný," uvedla Taylorová ve verdiktu, který pro Bushe znamená nepříjemný právní úder.

Bush svůj postup, který nazývá Programem sledování teroristů, trvale obhajuje od doby, kdy jej loni v prosinci odhalil tisk. Program se zaměřuje na mezinárodní telefonní a elektronickou komunikaci osob podezíraných z terorismu se třetí stranou na území USA. Ministerstvo spravedlnosti se proti verdiktu ihned odvolalo, aby program mohl pokračovat.

S rozhodnutím soudkyně vyjádřil nesouhlas i Bílý dům. Jak argumentoval jeho mluvčí Tony Snow, odposlechy a sledování teroristů jsou "pevně právně ukotveny a pravidelně vyhodnocovány, aby bylo možno chránit občanské svobody". Boj o odposlechy proto ještě nekončí. Další žalobou proti nim se bude zabývat federální soud v New Yorku.