"Fidel by tady mohl být ještě dalších 80 let," prohlásil Carlos s odkazem na 80. narozeniny, které připadají na tuto neděli.

Venezuelský prezident a velký Castrův přítel Hugo Chávez ve svém pravidelném televizním pořadu Ahoj, prezidente řekl, že kubánský vůdce už vstal z postele. "Jak se máš, Fidele," pozdravil ho na dálku, protože usoudil, že oslovený jeho pořad sleduje v přímém přenosu. "Fidele Castro, příteli a soudruhu, objímám tě a vím, že se ti daří lépe," popřál mu uzdravení s tím, že se těší, až si dají skleničku. K jeho pozdravům se připojil i bolivijský prezident Evo Morales, který Castra označil za "staršího bratra".

Spekulace ale kolují dál

Zatímco podle informací venezuelského prezidenta se jeho kubánský protějšek bez problémů uzdravuje, média o zdravotním stavu bez týdne osmdesátiletého vládce Ostrova svobody bouřlivě spekulují. Jakmile Castro oznámil, že kvůli operaci dočasně předává své pravomoci bratru Raúlovi, vyrojila se jich celá řada - od žaludečních vředů přes rakovinu až k pokusu o atentát.

Kubánské úřady navíc zprávy o zdravotním stavu přísně tají s vysvětlením, že by jich mohli ve svůj prospěch využít zahraniční nepřátelé režimu. Proto se na veřejnosti neobjevila ani jediná fotografie z nemocnice. Fidelův mladší bratr Raúl se dosud rovněž neukázal na veřejnosti, což dohady jen posílilo.

Condoleezza Riceová v neděli řekla, že USA chtějí pomoci Kubě na cestě k demokracii. Odmítla ale, že by Washington připravoval nějakou formu invaze na ostrov. "Poznámky o tom, že se USA chystají na invazi na Kubu, protože tam nyní panuje neklid, jsou zkrátka přitažené za vlasy," prohlásila. Kubánské úřady však již před tímto prohlášení posílily bezpečnostní opatření.