"Podpoří-li návrh Spojené státy, Kanada, Mexiko, Francie a Česká republika, bude to podpora těch kubánských sil na ostrově, které chtějí uskutečnit přechod," prohlásil ředitel FNCA Alfredo Mesa v rozhovoru pro španělskou agenturu EFE.

Výzvu už podpořil Bush

Nadace svůj návrh na vytvoření prozatímní kubánské vlády zveřejnila poté, co v Havaně bylo oznámeno, že vůdce Fidel Castro prodělal těžkou operaci a dočasně předal své pravomoci svému bratrovi Raúlovi Castrovi. Podporu výzvě nadace již vyslovil americký prezident George Bush, který ale nicméně vyzval k opatrnosti, aby nedošlo ke komplikaci situace.

Nadace nyní rozhodla, že se svým návrhem seznámí prezidenty řady států světa a vyzve je, aby jej také podpořili. Podle FNCA by představu mohli podpořit kubánské osobnosti, které nesouhlasí s předáním moci Raúlovi Castrovi.

"Vyzýváme tyto osoby v armádě na Kubě, aby se chopily vlastní budoucnosti vytvořením dočasné moci z civilních a vojenských zástupců země," konstatuje se v návrhu FNCA, která je největší organizací kubánských emigrantů v Miami.