Nedělní idylické odpoledne na pláži Atlantic Beach v Severní Karolíně se během několika okamžiků změnilo v noční můru, když Paige Winterovou napadl jen několik metrů od pláže žralok. Informovala o tom BBC.

Nejblíže dívky, když se do ní žralok zakousl, byl její otec Charlie, bývalý mariňák a nyní hasič a záchranář. Okamžitě se na žraloka vrhl a nejméně pětkrát ho udeřil pěstí. Žralok poté raději odplaval pryč a těžce zraněnou dívku nechal na pokoji.

Go Fund Me page for Paige Winter. The 17 years that was bit by a shark and had to have her leg amputated.

Zveřejnil(a) Daphne Hewitt Martin dne Pondělí 3. června 2019

„Náhle začal někdo křičet, koukla jsem se doleva a uviděla, jak všichni běží k té dívce,“ uvedla Lacy Whortonová, která v době útoku byla na pláži. Paige se z posledních sil plazila ke břehu, na pomoc jí běželi plavčíci. Další jejich kolegové okamžitě dostávali ostatní lidi ven z vody. „Zněly píšťalky a všichni lidé křičeli,“ popsala chvíle hrůzy Whortonová pro místní stanici WRAL.

Many prayers needed our 17 year old granddaughter Paige Winter was attacked by a shark today. In surgery now will lose one leg above the knee and some fingers.

Zveřejnil(a) Janet Winter dne Neděle 2. června 2019

Dívka byla okamžitě převezena vrtulníkem do nemocnice. Utrpěla těžká zranění na nohou, rukou a v oblasti pánve. Lékaři jí posléze museli téměř rozkousanou nohu amputovat nad kolenem, dívka přišla rovněž o několik prstů. Pohotová reakce jejího otce a všech dalších zúčastněných jí ale zachránila život.

Respektujte žraloky, vzkazuje dívka

V těchto dnech se Paige zotavuje z náročné operace, řada dalších ji nejspíš čeká. „Navzdory těmto nešťastným událostem je Paige neochvějnou ochránkyní podmořského života. Přeje si, aby lidé i nadále respektovali žraloky v jejich přirozeném prostředí,“ zveřejnila nemocnice prohlášení rodiny.

Paige pak ve svém dalším prohlášení poděkovala všem, kteří se na její záchraně podíleli. „Vím, že mám před sebou dlouhou cestu k zotavení, která zahrnuje další operace. Zůstávám ale pozitivní a vděčná, že to nedopadlo hůře,“ uvedla Paige.

Její matka později na svém facebookovém účtu dodala, že navzdory únavě a doznívajícímu účinku anestetik si Paige zachovala i svůj smysl pro černý humor. „Chce, aby všichni věděli, že žraloci jsou pořád dobří tvorové,“ uvedla matka. Na podporu rodiny vznikla sbírka, do které lidé během jediného dne přispěli částkou přesahující 23 tisíc dolarů (zhruba 527 tisíc korun).

ČTĚTE TAKÉ:
Surfař vytáhl dceru pokousanou žralokem na pláž, na záchranu bylo pozdě
Žralok v Atlantiku napadl ženu, její manžel ho ranou pěstí odehnal
Potápěč plaval tři hodiny ke břehu, cestou ho pronásledoval žralok

Pláž byla mezitím uzavřena. Úřady zatím nevědí, jaký druh žraloka na dívku zaútočil. Od té doby byl však ve vodách u Atlantic Beach hlášen výskyt žraloka ještě dvakrát. Útok v Severní Karolíně se odehrál pouhý týden poté, co po napadení žralokem zemřel pětašedesátiletý muž u břehů havajského ostrova Maui.

Člověk ohrožuje žraloky víc než žraloci člověka

Každoročně je evidováno zhruba 50 až 70 útoků žraloka na člověka, z nichž zhruba 5 až 15 končí fatálně. Počty útoků se pomalu zvětšují, není to však dáno tím, že by snad žraloci byli agresivnější, pouze celosvětově roste počet lidí, kteří se koupají v mořských vodách.

Na světě existuje okolo 375 druhů žraloků, pouze 12 je však považováno za člověku potenciálně nebezpečné. Tři druhy jsou potom zodpovědné za většinu útoků – žralok bílý, žralok tygří a žralok bělavý. Stále platí, že člověk ohrožuje žraloka více než žralok člověka. Podle odhadů Floridského muzea přírodní historie ročně zahyne kvůli rybářské aktivitě 20 až 100 milionů žraloků.