Střelba přinesla podle jeho slov „scény strašného násilí, nenávisti a zla”. Celý národ se podle něj modlí za oběti a jejich rodiny.

Prezident slíbil, že navštíví místo tragédie, aby se sešel s příbuznými obětí, zraněnými a místními představiteli. „Musíme také spolupracovat na vytvoření kultury obsahující důstojnost života, která vytváří hluboké a smysluplné lidské kontakty," dodal.

Strůjcem masakru je devatenáctiletý Nikolas Cruz. Motiv jeho činu je zatím neznámý, mladík se nicméně léčil nějakou dobu na psychiatrii.

Střílel duševně nemocný muž, napsal Trump.

Trump v projevu slíbil, že se bude zabývat otázkou ozbrojování duševně narušených lidí. Nezmínil se ale o problematice dostupnosti střelných zbraní v USA, která je po podobných útocích vždy předmětem ostrých polemik. Předtím na Twitteru prezident napsal, že středeční střelba byla dílem duševně nemocného člověka.

FBI dostala upozornění

Americký zpravodajský server BuzzFeed ve čtvrtek napsal, že Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) údajně dostal před několika měsíci upozornění na vyhrožování střelbou ve škole na YouTube. Autora příspěvku, jímž je prý pachatel středeční floridské střelby, ale nevypátrala.

FBI na videoprohlášení, ve kterém budoucí útočník prohlásil: „Budu profesionálním školním střelcem", upozornil blogger Ben Bennight pomocí e-mailu loni v září. Autor příspěvku použil uživatelské jméno Nikolas Cruz, což je i skutečné jméno muže zadrženého policií po středečním masakru.

FBI sice na hlášení krátce zareagovala, ale následně se už Bennightovi neozvala. Až teď, po Cruzově zatčení.