„Nemáš problém rozhlašovat do světa svá protipotratová prohlášení a zároveň ti nevadí žádat mě o potrat našeho nenarozeného dítěte,” napsala Murphymu jeho milenka, psycholožka Shannon Edwardsová v jedné ze zpráv, které zveřejnil list The Pittsburgh Post-Gazette. Z pokrytectví politika obvinila poté, co publikoval na Facebooku prohlášení brojící proti potratům.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Murphy, který proslul v Kongresu jako zanícený odpůrce interrupcí, se ke vztahu s Edwardsovou přiznal v srpnu poté, co románek vyšel najevo během jejího rozvodového řízení.

V reakci na skandál nejdříve oznámil, že nebude svůj post obhajovat v příštích kongresových volbách, které se konají příští rok v listopadu. Ve čtvrtek pak ale jeho stranický kolega Paul Ryan oznámil, že Murphy rezignuje k 21. říjnu.

Jeho milenka, jak se ukázalo, nakonec těhotná nebyla.

Aféra propukla v době, kdy Sněmovna reprezentantů schválila republikánskou novelu, která zpřísňuje podmínky pro přerušení těhotenství. Interrupce u plodu staršího 20 týdnů má být podle normy trestným činem. Murphy byl jedním z předkladatelů. V Senátu zákon pravděpodobně narazí, protože demokraté mají dost hlasů na to, aby ho zamítli.