Mezi oběti hurikánu se na Floridě počítají nejen lidé, kteří  přišli o život při autonehodách, ale také osm osob, které zemřely v domě s pečovatelskou službou, když kvůli hurikánu přestala fungovat klimatizace. Dosavadní bilance ale nemusí být konečná. Místní úřady prověřují ještě dalších sedm podezřelých úmrtí.

Tři života má na svědomí Irma v Georgii a čtyři v Jižní Karolíně.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Florida Keys se vzpamatovává z hurikánu Irma

Na ostrovech Keys chodí záchranáři dům od domu a hledají případné další oběti. Současně zjišťují škody. Podle federálního úřadu pro mimořádné události FEMA byla na ostrovech Keys zcela zničena čtvrtina domů, dvě třetiny jich utrpěly vážné škody a jen deset procent je nepoškozených.

letecký pohled na škody napáchané na floridském ostrově Sunshine Key

Letecký pohled na škody napáchané na floridském ostrově Sunshine Key

FOTO: Mike Stocker, ČTK/AP

Patricia Morrowová popsala bouři jako surrealistickou: „Voda všechno vzala, všude byl písek, v kanále plavaly věci lidí. Pořád nemohu uvěřit, že se voda převalila přes náš ostrov. Vítr byl hrozný, odnesl věci, o kterých byste si nedovedli představit, že by mohly být odváty. Když oko hurikánu přecházelo na městem Marathon, vítr zesílil a okna se třásla dobrých deset minut. Vítr se neutišil po celý zbytek dne.“

Zničený dům na floridském ostrově Big Pine Key

Zničený dům na floridském ostrově Big Pine Key

FOTO: Alan Diaz, ČTK/AP

Je šťastná, že vyvázla. „Přišli jsme o nějaké věci, ale jsme naživu. Statika našeho domu je špatná, ale naštěstí máme většinu svých věcí a vzpomínek. Drobnosti můžete nahradit, ale životy nenahradíte.”

Škody způsobené hurikánem Irma floridském ostrově Big Pine Key

Škody způsobené hurikánem Irma na floridském ostrově Big Pine Key

FOTO: Alan Diaz, ČTK/AP

Návrat lidí ztěžuje to, že se musí ještě prověřit statika všech 42 mostů.

Poničené ostrovy v Karibské oblasti budou čelit dalším problémům

Celkové škody zbývá vyčíslit nejen v USA, ale i na ostrovech v Karibské oblasti. Rekonstrukce každého si ale podle CNN vyžádá stamilióny dolarů. Největší škody napáchal hurikán na ostrovech Barbuda, britské Anguille, amerických Panenských ostrovech a Svatém Martinu.

Lidé míjejí poničené domy a auta na britských Panenských ostrovech

Lidé míjejí poničené domy a auta na britských Panenských ostrovech.

FOTO: Gabi Gonzalez, ČTK/AP

„Z některých hotelů zbyla jen zeď s názvem,“ řekl Hugh Riley, generální tajemník Karibské turistické organizace, který navštívil Anguillu. Dodal, že některé hotely přežily, i tak ale způsobí hurikán kromě přímých škod ještě další druhotné. Podle Světové rady pro cestování a turistiku jen na Anguille představuje turistika 57 procent HDP, Riley se domnívá, že číslo může být ještě vyšší.

Problémem jsou i škody na infrastruktuře. Před dodáním paliva se musí zjistit, zda jsou funkční produktovody. Musejí se také obnovit dodávky elektrického proudu, bez něhož nefungují ani bankomaty.

Škody na amerických Panenských ostrovech

Škody na amerických Panenských ostrovech

FOTO: Ricardo Arduengo, ČTK/AP

Protože Antiqua větším škodám unikla, musejí se tam nasměrovat turisté, kteří normálně jezdili na Barbudu, jejíž obnova si vyžádá nejméně 200 miliónů dolarů. Problémem taky je, že nejvíce návštěvníků bylo z Floridy, ročně jich do oblasti přijížděli dva milióny, což je druhý nejvyšší počet po Newyorčanech. Lidé na Floridě mají ovšem sami starosti s obnovou vlastních domů poškozených hurikánem.