V pondělí místního času už byl hurikán přes sto kilometrů na sever od třímiliónové Tampy, kde při ranním přílivu hrozila mohutná vlna, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Národní centrum pro hurikány (NHC) původně varovalo až před čtyři a půl metru vysokou vlnou, nakonec byla necelé dva metry.

Hurikán Irma při úderu na floridské pobřeží

Hurikán Irma při úderu na floridské pobřeží

FOTO: Paul Chiasson/The Canadian Press , ČTK/AP

Přestože Irma oslabila, nadále po sobě zanechává zkázu. V Jacksonvillu zaznamenali nejhorší záplavy od hurikánu Dora v roce 1964. Voda se vylila z břehů řeky St. Johns River, kde vystoupala do výše 1,37 metru.

Bez elektřiny bylo v pondělí ráno už 5,78 miliónu domácností a firem. V tomto ohledu byly nejhůře poškozeny jižní okresy Miami Dade a sousední Broward.

Počet obětí stoupl na nejméně čtyři. Je možné, že bilance vzroste, jelikož v pondělí začaly pátrací a záchranné akce.

V této souvislosti české ministerstvo zahraničí uvedlo, že Češi mezi oběťmi hurikánu Irma nejsou. Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace.

Meteorologové očekávají, že oko hurikánu zůstane nad pevninou a Irma se přesune nad Georgii, Alabamu a Tennessee. V průběhu dne by měla na severu Floridy či nad jižní Georgií oslabit na tropickou bouři.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Havana je po hurikánu Irma pod vodou