Informace o rozhodnutí americké justice unikla na veřejnost už v úterý a lidé se začali shromažďovat před obchodem, kde ke střelbě došlo. Nosili květiny a vzkazy s výrazy soustrasti. K nepokojům ale nedošlo. Smuteční shromáždění se sešlo také před místní policejní stanicí.

Sterlinga, který prodával hudební nosiče před jedním z obchodů ve městě Baton Rouge, kontrolovala policie na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Při zásahu jeden ze strážců zákona muže zastřelil.

Shromáždění před obchodem, kde došlo ke střelbě

Shromáždění před obchodem, kde došlo ke střelbě

FOTO: Jonathan Bachman, Reuters

Policisté Blane Salamoni a Howie Lake tvrdí, že Sterlinga nejdříve vyzvali, aby dal ruce na kapotu jejich vozu, což odmítl, a strážci zákona proto použili elektrický paralyzér. Poté se podle nich Sterling natahoval pro pistoli, kterou měl v kalhotách, a proto jej zastřelili. Svědek, jenž incident natočil na mobilní telefon, s jejich verzí nesouhlasí, neboť podle něho Sterling zbraň nedržel, ale policisté mu ji až po zastřelení vyndali z kapsy.

Shromáždění bylo poklidné, k násilí tentokrát nedošlo.

Shromáždění bylo poklidné, k násilí tentokrát nedošlo.

FOTO: Jonathan Bachman, Reuters

Jednalo se o další případ z mnoha, které loni ve Spojených státech vyvolaly protesty černošského obyvatelstva. Jeho část se domnívá, že jsou zásahy bělošských policistů proti podezřelým černochům neadekvátní.