Trump se do New Yorku vracívá a navíc zde zůstala jeho manželka Melania se synem, aby v tamní škole desetiletý Barron dokončil školní rok. A bezpečnostní pracovníci potřebují být prezidentovi nablízku, koneckonců prezidentská ochranka Secret Service se už přirozeně ve výškové budově zabydlela. Není ovšem jasné, zda platí nájem.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Ministerstvo obrany pracuje prostřednictvím příslušných cest a v souladu s veškerými právními náležitostmi na tom, aby získalo omezený prostor k pronájmu v budově Trump Tower, aby mohlo plnit potřeby oficiální mise. Tyto prostory jsou nezbytné pro personál a zařízení na podporu prezidenta Spojených států v jeho rezidenční budově,“ potvrdil mluvčí Pentagonu JB Brindle.

Desítky miliónů ročně

Záležitost znovu poukazuje na otázky ohledně střetu zájmů prezidenta. Bývalý poradce prezidenta George Bushe mladšího pro etické otázky Richard Painter se domnívá, že by Trumpovi pronájem vybírat neměli.

„Nikdy jsem neslyšel o prezidentovi anebo nějaké jiné součásti vlády, která by vybírala nájem od ministerstva obrany,“ řekl Painter listu Washington Post.

Trump Tower na newyorském Manhattanu

Trump Tower na newyorském Manhattanu

FOTO: Profimedia.cz

Trump sice den před inaugurací z konglomerátu sdružujícího více než 500 firem působících po celém světě vystoupil, ale vedení zůstalo v rodině. Trump navíc podle britského deníku The Independent zůstává příjemcem zisků a smlouva uvádí, že může kdykoliv vedení zase převzít.

Jak upozornila CNN, roční pronájem jednoho patra osmapadesátiposchoďového mrakodrapu Trump Tower na newyorské Páté Avenue přijde na zhruba 1,5 miliónu dolarů (38 miliónů korun), které by nakonec skončily v Trumpově kapse.

Ani Trump Organization, ani Bílý dům zatím záležitost nekomentovaly.