Příkaz má snížit finanční zátěž pojištěnců, pojišťovatelů i poskytovatelů zdravotní péče. Neznamená, že by program skončil, ale nařizuje ministrovi zdravonictví i dalším úřadům, aby v tomto směru interpretoval zákon tak volně, jak to jen lze.

Podle CNN podpis značí, že prioritou Trumpa bude demontáž systému, který nově poskytl zdravotní pojištění 20 miliónům Američanů. Obama přitom ještě před nástupem do funkce mluvil o zdravotním pojištění pro všechny, které ani Obamacare nezajistila.

Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za "katastrofu" a prohlásil, že ho hodlá zrušit.

Podle kritiků je program nákladný a otevírá sektor zdravotních služeb nežádoucímu vměšování státu, když poškozuje konkurenční prostředí zdravotních pojišťoven.

Pro Trumpa i pro republikánskou většinu v Kongresu je zrušení programu Obamacare prioritou. Minulý týden v pátek následovala Sněmovna reprezentantů čtvrteční rozhodnutí Senátu a dala pokyn výborům Kongresu, aby připravily návrh právní úpravy zrušení Obamacare.