Materiál, který Moskva získala pomocí hackerského útoku, předala WikiLeaks prostřednictvím třetí strany, uvedli ve středu podle agentury Reuters tři američtí činitelé. Bližší podrobnosti k tomu, jak se k důkazu dostali, neuvedli z obav, aby nevyzradili metodiku své práce.

Americké tajné služby jsou už delší dobu přesvědčeny o tom, že právě Rusko stojí za hackerským útokem, který uškodil demokratické kandidátce Hillary Clintonové před volbami. Zatím nemohly ale prokázat, jak Rusové postupovali dál.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange popřel, že by získané informace pocházely od ruské vlády. Nepopřel však, že se k nim dostala jeho organizace přes zprostředkovatele. „Naším zdrojem není ruská vláda. Není to úřad žádného státu,” řekl v úterý v rozhovoru s televizí Fox News Assange, který se kvůli obavám z možného vydání do USA dlouhodobě ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

WikiLeaks
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Server zveřejnil na čtvrt miliónu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie.

Nastupující americký prezident Donald Trump stále zpochybňuje, že Rusko za hackerskými útoky stojí.[celá zpráva]

McCain  označil hackerský útok za akt války

Senátor John McCain, který je znám svou krajní nedůvěrou vůči Rusku, obvinil Moskvu ze snahy podkopat americkou demokracii.

„Když se někdo pokouší zničit základy demokracie, pak ničí zemi,” upozornil 80letý senátor, „neříkám, že se jedná o jaderný útok. Já jen říkám, že když někdo útočí na základní struktury země, tak se jedná o akt války.”

McCaina zařadilo v roce  2014 Rusko na seznam osob, kterých se týkají sankce. Moskva jím reagovala na podobný seznam sestavený USA po ruské anexi ukrajinského Krymu.