„Snadno se z toho může stát případ zabití z nedbalosti,“ cituje server BBC bolívijského generálního prokurátora Ramira Guerrera, který má případ na starosti.

Letecká dispečerka Celia Castedová, jež se zříceným letounem komunikovala, tvrdí, že piloty varovala, nyní je jí vyhrožováno a musela proto odjet ze země.

Požádala o azyl v Brazílii. Bolivijské úřady však tvrdí, že prchá před spravedlností a žádají její vydání.

Pracovníci pohřební služby v Medellínu u rakví s oběťmi letecké havárie.

Pracovníci pohřební služby v Medellínu u rakví s oběťmi letecké havárie.

FOTO: Jaime Saldarriaga, Reuters

Dolet britského stroje je 2965 kilometrů, což je přesně vzdálenost naplánovaného tragického letu mezi bolivijským Santa Cruzem a kolumbijským Medellínem.

Stroj, který se zřítil v noci na 29. listopadu, by s největší pravděpodobností v pořádku přistál, kdyby na letišti v Medellínu nedostalo přednost jiné letadlo, jež hlásilo nedostatek paliva.

Vyšetřovatelé příčinu pádu zatím jednoznačně neurčili, nedostatek leteckého benzinu se ale od počátku jeví jako nejpravděpodobnější varianta. Pilot před pádem hlásil, že přístroje přestaly fungovat, a mluvil právě i o nedostatku paliva.

Brazilský fotbalový tým Chapecoense na palubě zříceného stroje.

Přeživší člen posádky — stevard Erwin Tumu — řekl novinářům, že piloti zrušili plánované mezipřistání v bolivijském městě Cobija.

Sedmnáct let starý čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 ve verzi Avro RJ85 podle bolivijského úřadu pro civilní letectví prošel před startem technickou kontrolou, která žádné problémy neodhalila.

Klub Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó měl minulou středu hrát v Medellínu finále Jihoamerického poháru proti kolumbijskému týmu Atlético Nacional. Utkání bylo kvůli tragédii zrušeno.