O tom, že letadlu došlo palivo, se spekulovalo od začátku, protože se stroj po dopadu nevzňal. Podle brazilského listu Globo to potvrdil záznam hovoru pilotní kabiny s letovým dispečerem. Pilot hlásil totální výpadek elektroniky a kvůli nedostatku paliva žádal o povolení k nouzovému přistání. [celá zpráva]

Povolení dostal, ale na letiště už nedoletěl, zřítil se necelých 18 kilometrů od něj. [celá zpráva]

Tryzna za zesnulé fotbalisty na stadiónu Atanasia Girardota v kolumbijském Medellínu

Tryzna za zesnulé fotbalisty na stadiónu Atanasia Girardota v kolumbijském Medellínu

FOTO: ČTK/AP

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Oběti leteckého neštěstí v Kolumbii odvážejí vrtulníky

Čtyřmotorový stroj BAE 146 Avro RJ85 měl maximální dolet 1600 mil (necelých 2600 kilometrů), což je jen hrubá vzdálenost mezi bolivijským Santa Cruzem, odkud fotbalisté po přestupu letěli, do kolumbijského Medellínu, jenž byl jejich cílem. Deník Globo napsal, že pilot měl v letovém plánu tankování v bolivijském městě Cobija u hranic s Kolumbií, popřípadě v kolumbijském hlavním městě Bogotě. Nakonec ale palivo nedočerpal. Ředitel letecké společnosti LaMia, jemuž letoun patřil, uvedl, že pilot mylně vyhodnotil, že palivo postačí až do cíle.

Zdrželi se kvůli videohře

Podle Daily Mailu přitom možná nedotankoval v Cobije kvůli banalitě. Upozornil na ni obránce fotbalového týmu z Chapecoense Demerson Costa, který se spoluhráči na zápas v Kolumbii neodletěl. Ředitel družstva Chinho Di Domenico podle něj ve společné skupině v aplikaci Whatsapp během cesty z legrace upozornil na to, že výprava nabrala zpoždění, protože si jeden z hráčů na přestupu zapomněl ze zavazadla vytáhnout videohru a po personálu na letišti požadoval, aby tašku ještě vyjmul ze zavazadlového prostoru, aby si mohl přístroj vzít na palubu.

Letadlo tak ještě před odletem nabralo takové zpoždění, že už v Cobiji dotankovat nemohlo, protože tamní letiště není po půlnoci v provozu, a stroj s fotbalisty nestíhal přiletět před půlnocí.

Video

Záznam komunikace mezi kapitánem osudného letu a řídicí věží.

Nehodu podle upravené bilance nepřežilo 71 lidí. Bolívie ve čtvrtek odebrala letecké společnosti LaMia licenci.