„Věřím, že to, že jsem byl 22 let odsouzeným na smrt, mi nakonec zachránilo život,“ citoval 55letého Yarrise server BBC.

Američanovi, který nyní žije ve Velké Británii, kde se šťastně oženil a stal se otcem, se staly osudným drogy a lži, do nichž se zapletl. Psal se rok 1981. Tehdy mu bylo dvacet let, byl drogově závislý a vezl se s kamarádem v autě, které bylo kradené. Když jejich vozidlo zastavil policista, došlo na násilnou hádku, po níž mladík stanul u soudu jako obviněný z pokusu o vraždu policisty. Nakonec ho ale odsoudili „jen“ za krádež vozu.

Mladík chtěl z vězení ven, a tak si vymyslel historiku, že zná pachatele únosu a vraždy Lindy May Craigové v Delaware. Zločin si tehdy vysloužil pozornost široké veřejnosti. Yarris si bláhově myslel, že ho pak po dohodě propustí, a za vraha označil muže, o němž si myslel, že už zemřel. Dotyčný ale žil, a na Yarrise se tak sneslo nové podezření, že vrah je on sám. „Byl jsem jen zoufalý, drogami zkažený kluk, který neví, jak se dostat z vězení,“ líčí dnes Yarris.

Soud byl nemilosrdný, verdikt zněl: trest smrti.

Vztek ho za pár let přešel

Yarris pak strávil 14 let na vězeňské samotce a občas ho dozorci bili tak, že mu poškodili oční rohovku. Dvaadvacet z třiadvaceti let, které v různých věznicích strávil, věřil, že skončí na elektrickém křesle.

Yarris dnes říká, že mu to trvalo pár let, než ho opustil vztek a sebelítost, a začal mít svůj život zase rád a vzdělávat se. „Chtěl jsem před popravou pronést výmluvné prohlášení,“ vysvětluje. Studoval však také psychologii a snažil se na sobě pracovat. Četl publikace o právu a romány a poslouchal rozhlas. O pracovních dnech směl v cele půl hodiny cvičit.

V roce 1985 se rozhodl, že uteče, a útěk se mu zdařil. Dostal se na Floridu, ale pak se rozhodl vzdát se policii.

Yarris se před třemi lety ve Velké Británii oženil a stal se otcem. Na snímku je s manželkou Jess Stubleyovou.

Yarris se před třemi lety ve Velké Británii oženil a stal se otcem. Na snímku je s manželkou Jess Stubleyovou.

FOTO: Profimedia.cz

Přezkoumání se vleklo

Když se koncem 80. let objevila možnost rozboru DNA, byl Yarris prvním na smrt odsouzeným vězněm, který požádal o provedení testů a přehodnocení svého případu. To ale trvalo roky, přičemž se stala i nehoda, při níž během přepravy biologického materiálu do laboratoře byly vzorky poškozeny a důkazy nenávratně ztraceny.

Už se psal rok 2002 a frustrovaný Yarris řekl právníkovi, ať už jeho jménem nepodává žádná odvolání, aby urychlil svou smrt. Pak ale soud nařídil provedení posledního rozboru - a ten ukázal na Yarrisovu nevinu.

Vrah Lindy Craigové nebyl nikdy odhalen a z Yarrise je hlasitý odpůrce trestu smrti. Se svou minulostí je ale smířený: „Beru ji jako starý film, který mě poznamenal, ale dnes už mě tolik netrápí. Kdybych nešel do vězení, tak by můj život teď nebyl tak dobrý“.