„Budeme s vámi na sto procent,” řekl budoucí republikánský prezident podle jihokorejské prezidentské kanceláře. Trump v desetiminutovém telefonickém rozhovoru s prezidentkou řekl, že KLDR je velmi nestabilní zemí.

Jihokorejská prezidentka v rozhovoru zdůraznila, že severokorejský jaderný program je nyní největší hrozbou pro bezpečnost Soulu i Washingtonu, a je proto třeba udržet pomocí tvrdých sankcí tlak na Pchjongjang. Varovala také, že se KLDR v následujících týdnech zřejmě dopustí nějaké provokace, neboť k nim už v minulosti využívala období mezi zvolením a přísahou nového amerického prezidenta.

Agentura Reuters připomněla, že Trump v předvolební kampani v dubnu hlásal, že Spojené státy musejí být připraveny nechat jednotlivé země, aby se o sebe postaraly, i kdyby to znamenalo, že budou mít jaderné zbraně. Hovořil přitom o Japonsku a Jižní Koreji, které čelí jaderné hrozbě ze strany KLDR. Trump v předvolební kampani také uvedl, že je ochoten jednat o zastavení jaderného programu jeho země přímo se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

„Obamova politika selhala”

Podle čtvrtečního komentáře oficiálního listu severokorejské komunistické strany je přání Spojených států, aby se KLDR vzdala svého jaderného programu, jen „fantazií”.

Politika nátlaku a sankcí vůči Pchjongjangu podle něj selhala. „Jediné, čeho Obamova administrativa dosáhla, je to, že administrativa, která nastoupí příští rok, bude muset jednat se silnou jadernou mocností,” uvedl list Rodong sinmun, aniž přímo zmínil Trumpovo jméno. Severní Koreou financované noviny, které vycházejí v Japonsku, uvedly, že by se měl Trump ve vztahu ke KLDR poučit z chyb svého předchůdce Baracka Obamy.