Matthew se nad Karibským mořem pohybuje relativně pomalu rychlostí osmi kilometrů za hodinu, ale v neděli večer ho provázely větry o rychlosti 240 km/h, takže se jednalo o hurikán čtvrté kategorie.

Podle expertů si svou sílu udrží, varovalo americké středisko pro hurikány. „Je to druh vytrvalého hurikánu, jeho síla se moc nemění,“ řekl Michael Lowry z The Weather Channelu.

Voda v ulicích Kingstonu brzdí provoz.

Voda v ulicích Kingstonu brzdí provoz.

FOTO: Gilbert Bellamy, Reuters

„Úder bude zničující zejména na místech jako je Haiti a Kuba,“ varovala meteoroložka Domenica Davisová.

Na Haiti už bylo vydáno varování před hurikánem. Může napršet přes 60 centimetrů, což vyvolá silné povodně a sesuvy půdy.

Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby si udělali zásoby jídla i vody a zabezpečili svá obydlí před nápory větru. V zemi přitom stále žijí od devastujícího zemětřesení v roce 2009 tisíce lidí ve stanech.

Hurikán Matthew se blíží k haitskému Port-au-Prince

Hurikán Matthew se blíží k haitskému Port-au-Prince

FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Haitští představitelé oznámili, že bylo vybudováno 1300 nouzových přístřeší pro 340 000 lidí. Prozatímní prezident Jocelerme Provert v neděli varoval obyvatele chudých oblastí: „U lidí, kteří žijí v domech, jež by se mohly zřítit, je nutné, aby tyto domy opustili a využili nabídky ubytování ve školách a v kostelech.“ Zavřena byla už obě letiště v zemi.

Nejvíce postiženy budou jižní oblasti ostrova včetně Jeremie a Lews Cayes. Panují velké obavy za silných dešťůbouře,“ řekl americký specialista na hurikány John Cangliosi.

Hurikán Matthew zvedl na moři u Jamajky vlny

Hurikán Matthew zvedl na moři u Jamajky vlny

FOTO: Henry Romero, Reuters

V úterý by měl hurikán, který si zřejmě ještě udrží svou sílu, zasáhnout Kubu, zejména koloniální města Santiago de Cuba a americkou základnu Guantánamo. Spojené státy jsou už připraveny evakuovat odtamtud stovky lidí.

Hurikán by měl ve středu zasáhnout i floridské ostrovy a Bahamy, zatím ale není jasné, zda nebo kde zasáhne americké pobřeží.

Floridský guvernér  Rick Scott označil bouři za katastrofickou a vyzval obyvatele, aby se na ni připravili: „Jestliže to zasáhne náš stát, mohly bychom vidět následky, které jsme neviděli roky.”

Auta projíždějí pomalu zaplavenou kingstonskou ulicí

Auta projíždějí pomalu zaplavenou kingstonskou ulicí

FOTO: Collin Reid, ČTK/AP