„Před těmi osmi lety, než přišel Obama, jsme ve Spojených státech neměli žádný úspěšný teroristický útok radikálních islamistů. Všechno to začalo, když nastoupili do úřadu Clintonová a Obama,“ prohlásil podle CNN Guliani.

Trumpův tiskový mluvčí později vysvětloval, že Guliani měl na mysli období od 11. září 2001, kdy došlo k útokům Al-Káidy, do zvolení Baracka Obamy. Před zmíněnými výroky ale bývalý newyorský starosta hovořil o době mezi lety 1993 a 2001.

Prostě použijete zkratku, hájí se Giuliani

Sám Guliani později v rozhovoru pro New York Daily News vysvětloval, že největší teroristický útok na území Spojených států vypustil, protože se uchýlil k užití „zkratkovitého jazyka“.

„Prostě použijete zkratkovitý jazyk, všechny lidské bytosti občas mluví zkratkovitým jazykem,“ hájil se muž, jenž byl během útoků na takzvaná dvojčata starostou New Yorku.

I přesto však Giulianiho tvrzení není pravdivé, neboť útoky motivované radikálním výkladem islámu se děly i v období prezidentství republikána George W. Bushe, o kterém mluví, byť byly ojedinělé.

Islamisticky motivované útoky v USA za prezidentství G. W. Bushe
V roce 2002 při střelbě na letišti v Los Angeles zahynuli dva lidé, čtyři byli zraněni, když na ně zaútočil Egypťan Hišám Mohamed Hadájit, jenž byl podle Káhiry napojen na teroristickou organizaci Al-Gama'a al-Islamíja.
V říjnu téhož roku zabil John Allen Muhammad a jeho 17letý komplic Lee Boyd Malvo 10 lidí, kteří svůj boj za práva černochů označovali za džihád.
V červenci 2006 zabil Naveed Afzal Haq jednu ženu a pět dalších lidí zranil v sídle Židovské federace v Seattlu. Označil se za amerického muslima nenávidějícího Izrael.
V březnu téhož roku absolvent univerzity v Severní Karolíně Mohammad Reza Taheri-azar najel v kampusu školy off-roadem do skupiny lidí, devět zranil. Jako motiv uvedl pomstu za muslimy.

Republikán Rudy Guliani se zároveň ostře vymezoval vůči kandidátce demokratů Hilary Clintonové a prohlásil, že je Donald Trump „jedinou nadějí na změnu našeho přístupu k terorismu radikálního islámu“.