„Ona bude demokratickou kandidátkou na prezidenta a já mám zájem udělat všechno, co mohu, aby se stala příští prezidentkou Spojených států,“ řekl Sanders podle BBC.

„Tato kampaň je o potřebách amerického lidu a je zaměřena na velmi vážné krize, jimž čelíme. A s tím, jak se blížíme k (volebnímu) listopadu, nemám pochybnosti, že Hillary Clintonová je zdaleka nejlepší kandidátkou, která je může zvládnout,“ dodal Sanders po boku Clintonové na shromáždění ve státě New Hampshire.

Sanders a Clintonová v Portsmouthu na společném vystoupení tak formálně oznámili konec svého soupeření. Clintonová potřebuje sjednotit demokraty v boji proti kandidátovi republikánů Donaldu Trumpovi.

Sandersova podpora tak ukončila obavy, že by mohl tento demokratický socialista štěpit stranu, když tak tvrdě soupeřil s Clintonovou.

Vystoupení bylo výsledkem dlouhých jednání mezi manažerem volební kampaně Clintonové a hlavním Sandersovým poradcem. Od června spolu jednali takřka každý den.

Důležitá podpora

Sandersova podpora výrazně pomůže Clintonové, domnívá se demokratický poslanec Barney Frank. Očekává však, že Sanders neskončí u pouhého vyjádření „podporuji ji“, ale také těm, kteří hlasovali pro něj, vysvětlí, proč podpořil Clintonovou v boji proti Trumpovi, když proti ní tak tvrdě bojoval. Bez toho nepůjdou jeho zastánci hlasovat pro Clintonovou.

Nikde také nepadlo ani slovo o tom, co Clintonová přejala ze Sandersova programu, což by jí mohlo získat podporu Sandersových zastánců. Tu zatím nemá.

Marie Clarková řekla CNN jasně: „Bernie nebo nic. Chci hlasovat pro někoho, kdo má svou integritu, kdo byl 40 let konzistentní.“ Podobně se vyjádřila i Patti Covinová: „Následovala bych Bernieho až na konec světa, ale nikdy ho nebudu následovat za Hillary.“ Odmítla však, že by dala hlas Trumpovi, který by rád získal lidi podporující Sanderse.