„Sběr dat ze sociálních médií podpoří současný proces vyšetřování a poskytne ministerstvu národní bezpečnosti větší vhled do případné nekalé aktivity,“ uvedla k návrhu pohraniční stráž.

NYT nicméně napsal, že návštěvníci ze zemí zařazených do programu Visa Waiver podle návrhu nebudou muset udávat také hesla ke svým účtům. Program umožňující bezvízový vstup do USA na 90 dnů se vztahuje také na Čechy.

Návrhy po útocích

Zpřísnění podmínek programu navrhli už loni američtí zákonodárci v reakci na teroristické útoky v Paříži, ale především na prosincový útok v kalifornském San Bernardinu. Vyšetřovatelé totiž následně zjistili, že útočící manželský pár o svém závazku vést džihád a obětovat se psal na internetu, i když se nerozepisoval o konkrétních záměrech.

Jeden z kongresmanů, který návrh na zpřísnění programu předkládal, návrh vlády kritizuje. „Dobrovolné uvádění (účtů) nikomu bezpečnost nezaručí,“ uvedl republikán z Floridy Vern Buchanan. Jeho návrh předpokládá, že ministerstvo vnitra nejprve zkontroluje všechny veřejně dostupné záznamy dotyčného včetně dostupných záznamů na Facebooku a dalších sociálních sítích, než ho pustí na americkou půdu.