Rozrušená šelma se totiž vymkla kontrole a jeden z přihlížejících vojáků ji raději zastřelil. Právě jaguár přitom bude na olympiádě maskotem brazilského národního týmu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Jaguár se vymanil ze řetězů a krotitelé se ho nejprve pokusili uspat, než však omamná látka zabrala, zamířila si šelma k jednomu z vojáků, který se zachoval podle toho, k čemu byl vycvičen.

„Kdy už lidé přestanou mít zvrácenou potřebu dokazovat si svou sílu drezírováním a předváděním divokých zvířat?“ cituje agentura Reuters z reakce organizace pro ochranu zvířat Animal Freedom Union.

Šelmu účas na slavnosti rozrušila a nakonec i stála život.

Šelmu účast na slavnosti rozrušila a nakonec i stála život.

FOTO: Reuters

Brazilští pořadatelé už uznali svou chybu a omluvili se.

„Pochybili jsme v tom, že jsme dopustili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty, předváděna vedle spoutaného divokého zvířete. Je to proti našemu přesvědčení i našim hodnotám,“ přiznal podle agentury Reuters místní olympijský výbor.

„Zaručujeme, že v Riu 2016 už k žádným takovým incidentům nedojde,“ slíbili Brazilci.

Zbytečná smrt jaguára je o to smutnější, že je tato kočkovitá šelma, která se volně vyskytuje výhradně v Americe, již téměř vyhubena.

„Jaguáři byli prakticky vyhubeni ve značné části sušších oblastí Severní Ameriky, stejně jako v severní Brazílii, argentinské pampě a Uruguayi,“ konstatoval podle deníku The Washington Post Mezinárodní svaz pro ochranu přírody. Dnes se jaguáři vyskytují jen na 46 procentech původně obývaného území.

Začátek ceremoniálu ještě probíhal podle plánu.

Začátek ceremoniálu ještě probíhal podle plánu.

FOTO: Reuters