Incident se stal v sobotu v zoologické zahradě ve východoamerickém Cincinnati. Ošetřovatelé zastřelili skoro dvoumetrákového samce gorily nížinné Harambeho poté, co vlekl čtyřletého chlapce pryč. Dítě předtím přelezlo zábradlí a spadlo do příkopu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Podle policie by rodiče čtyřletého chlapce mohli čelit trestnímu stíhání, protože své dítě dostatečně nehlídali, což v důsledku vedlo ke zbytečné smrti oblíbeného gorilího samce.

Ředitel zahrady Thane Maynard prohlásil, že „usmrcení sedmnáctiletého zvířete byla těžká, ale správná volba, protože chlapci zachránilo život".

Na internetu ale vznikla petice kritizující zásah, pod kterou se podepsalo 2000 lidí. Na Facebooku také vznikla také stránka pod názvem Spravedlnost pro Harambeho, kterou podpořilo 3000 osob.

Nížinné gorily patří mezi ohrožené druhy. Od Harambeho, který se narodil v zoologické zahradě v Texasu, si zoo v Cincinnati slibovala, že jej využije k chovným účelům.

Podle Maynarda se nezdálo, že by Harambe na chlapce zaútočil. Šlo však o velmi silného gorilího samce, který byl z nastalé situace nervózní. Tišicí prostředek by na primáta okamžitě nepůsobil, a chlapec by tak byl nadále v nebezpečí, uvedl také ředitel.