"Až najdete mé tělo, prosím, zavolejte mého manžela George a mou dceru Kerry. Bude nejvýše laskavé, dáte-li jim vědět, že jsem mrtvá, a kde jste mě našli - a to bez ohledu na to, za kolik let od této chvíle se tak stane. Prosím, zašlete jednomu z nich obsah tohoto sáčku," praví se v jedné z posledních poznámek deníku Geraldiny Largayové.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

O případu informovala stanice BBC na svém webu s odvoláním na dokumenty, které tento týden zveřejnily úřady v americkém státě Maine.

Appalačská stezka

Appalačská stezka

FOTO: Mapy.cz

Largayová, která byla zkušenou turistkou, původně vyrazila na třídenní výlet s kamarádkou. Ta se ale musela vrátit domů kvůli problémům v rodině, a tak Largayová pokračovala sama. Na domluvené místo, kde se měla setkat s manželem, už ale nikdy nedorazila.

Z deníku a textových zpráv, které se jí ale kvůli absenci mobilního signálu nikdy nepodařilo odeslat, vyplynulo, že si po cestě potřebovala odskočit. Zvolila ale tak nešťastné místo, že zabloudila, a obrátila se proto s prosbou o pomoc na manžela.

"Mám potíže. Sešla jsem z cesty. Teď jsem se ztratila. Můžeš mi přivolat pomoc? Jsem někde severně od lesní cesty," prosila v první zprávě manželovi z 22. července 2013.

Ve snaze zachytit signál se zkoušela vyšplhat do vyšších poloh, ale zoufalé esemesky se jí nepodařilo odeslat.

Nepomohly ohně ani prapor

Appalačská stezka je nejoblíbenější dálková turistická trasa v USA. Měří 3500 kilometrů a táhne se přes státy Severní Karolína, Tennessee, Virginie, Západní Virginie, Maryland, Pensylvánie, New Jersey, New York, Connecticut, Massachusetts, Vermont, New Hampshire a Maine.

Geraldina Largayová se ztratila na západě státu Maine. "Bloudím od včerejška. Jsem asi tři či čtyři míle od stezky. Zavolej, prosím, policii," psala v další zprávě po první noci, kterou strávila ztracena v divočině.

Ani po dalších dnech strádání a marné snaze najít ztracenou stezku se ale Largayová nevzdávala. Pokoušela se na sebe upozornit pravidelným rozděláváním ohňů a vyrobila si prapor z oblečení. Ani to však nepomohlo.

Pomoc byla ani ne 100 metrů na dosah

Záchranáři podle deníku The Boston Globe prošli okolo pohřešované ve vzdálenosti menší než sto metrů a bylo tak obrovskou smůlou, že ji nenašli.

Poslední záznam z deníku nese datum 18. srpna, 26 dní od chvíle, kdy se ztratila. "George si to rád přečte," rozloučila se Largayová. Zemřela hlady a strádáním pouhých deset minut chůze od stezky, z níž téměř o měsíc dřív sešla.

Její tělo našel lesní dělník v říjnu 2015 ve zhrouceném stanu, spolu s psacími potřebami, deníkem, mapou, balíčkem první pomoci, zásypem, zubní pastou a růžencem.