V americkém případě jde o homosexuála, který cestoval do Venezuely a po návratu do Texasu v lednu nakazil svého partnera, který necestoval, oznámilo Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Oba muži měli příznaky, jako jsou horečka, vyrážky a zánět spojivek. Další komplikace ale u nich nenastaly.

Až dosud bylo zaznamenáno nejméně pět dalších případů přenosu viru zika pohlavním stykem, ale u heterosexuálních párů. V drtivé většině případů se nákaza přenáší bodnutím komára druhu Aedes aegypti.

Potvrzeno už je také to, že vir způsobuje právě mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku. První dva takové případy ve čtvrtek oznámila Kolumbie.

Z 33 tamních případů mikrocefalie jich bylo analyzováno 18, přičemž u 16 z nich byla spojitost s virem zika vyloučena, zatímco u dvou byla potvrzena. Zbylých 15 případů má být teprve prověřeno. [celá zpráva]

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde bylo do začátku dubna potvrzeno 5092 případů mikrocefalie. Rozšířil se téměř výhradně v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200 000 případů. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či Asii.