Přesuny migrantů začaly v pondělí, kdy bylo vráceno asi 200 lidí, většinou Pákistánců a Afghánců.

Páteční plavbu, která je od pondělí první, se pokusila zastavit trojice aktivistů skokem do vody. Pobřežní stráž ale protestující z moře vytáhla a plavidlo Lesbos opustilo.

Aktivisté se snažili zastavit deportace migrantů do Turecka skoky do moře.

Aktivisté se snažili zastavit deportace migrantů do Turecka skoky do moře.

FOTO: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Dohoda EUTurecka je v platnosti od 20. března, a právě od tohoto data se na migranty, kteří připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl, vztahuje pravidlo o jejich vrácení na turecké území.

Ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že Ankara nebude plnit migrační dohodu s Bruselem, pokud Evropská unie nedostojí svým závazkům. Mimo jiné připomněl zavedení bezvízového styku pro turecké občany do konce června. [celá zpráva]

Readmisní dohodu, která umožňuje vracení Pákistánských migrantů do Turecka, tamní parlament schválil v noci na pátek.

Jeden za jednoho plus šest miliard eur

Za každého takto vráceného migranta se Evropská unie zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. V Turecku je v současnosti přes 2,5 miliónu syrských uprchlíků.

Unie za to Turecku slíbila, že otevře další kapitolu přístupových rozhovorů, urychlí rušení vízové povinnosti pro Turky a poskytne finanční pomoc ve výši až šest miliard eur (asi 162 miliard korun). [celá zpráva]

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky o deportacích.