Imigrační úřady muže zadržely v polovině února týden poté, co ho vyslechla tajná služba kvůli jeho příspěvku na Facebooku. Egypťan, který v Kalifornii prodělává pilotní výcvik, na sociální síti napsal, že by si doživotní trest odpykal rád, kdyby zabil republikánského uchazeče o křeslo prezidenta USA Donalda Trumpa. Doplnil, že by mu svět poděkoval.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

El-Sajíd později vysvětloval, že nechtěl nikomu ublížit. Uvedl, že psal ve vzteku nad Trumpovými výroky o muslimech. Trump, který Američanům slibuje omezení imigrace stavbou zdi na mexické hranici, také prohlásil, že by měl být muslimům dočasně zakázán vstup do USA a všichni muslimové by se měli zaregistrovat. [celá zpráva]

Američané mladíkovi po zadržení odebrali vízum a umístili jej do vazební věznice. El-Sajíd nebyl obviněn a nebude ani vyhoštěn, pokud do stanoveného termínu odletí ze Spojených států dobrovolně. K tomu se zavázal.

Jeho právník Hani Bushra ale požaduje jeho propuštění. Agentuře AP v pondělí řekl, že jeho další pobyt ve vazbě je protizákonný, když nebylo vzneseno obvinění.

„Myslím, že je zadržován především proto, že je muslim a je z Blízkého východu,“ řekl. Varoval, že takové zacházení by se mohlo obrátit proti USA, protože se jeho případ pro mnohé stane „důvodem, proč nenávidět Ameriku“.