"Je lepší žít jeden den jako lev, než sto let jako ovce," uvedl na svém účtu Trump. Popřel ale, že by chtěl být spojován přímo s fašistickým diktátorem. Chtěl ale vzbudit pozornost, což se mu v médiích hned podařilo.

Trump také dodal, že je jedno, kdo je původcem nějakého výroku, pokud je sám o sobě "dobrý a zajímavý".

Trumpovo popření spojení přímo s italským fašistickým vůdcem je ale chatrné, neboť twitterový účet, z něhož zmíněný citát takzvaně retweetnul, se jmenuje @ilduce2016. Odkazuje tedy k Mussoliniho oficiálnímu titulu v době diktatury „capo del governo e duce del fascismo” (šéf vlády a vůdce fašismu), který se zkracoval na „il duce” (vůdce). Podle kritiků je to tedy podobné, jako kdyby retweetnul citát z účtu nazvaného @derFührer2016.

Mexičtí exprezidenti ho přirovnali k Hitlerovi

Čirou náhodou v pátek a v sobotu přirovnali Trumpa někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi dva bývalí mexičtí prezidenti. Felipe Calderón, který stál v čele Mexika v letech 2006 až 2012, v sobotu novinářům řekl, že Trumpova "politická rétorika je rasistická a probouzí vzpomínky na Hitlera".

"Připomíná mi Hitlera," řekl v pátečním interview na stanici CNN také Calderónův předchůdce, exprezident Vicente Fox.

Trump se proti Mexiku a zejména migrantům z této země v USA ostře vyhraňuje a slibuje, že mezi oběma státy zesílí hraniční bariéru, aby příliv dalších přistěhovalců zastavil.