Papež to řekl ve městě nacházejícím se jen pár set metrů od hranice s Texasem, kam utíkají Mexičané nejen za prací, ale také před násilím války s drogovými kartely,

František Spojené státy, které stále zvyšují ochranu na společném pomezí, nevyzval k tomu, že by měly své hranice otevřít. Namísto toho se obrátil na věřící s tím, aby „otevřeli svá srdce” a uvědomili si, že tisíce obyvatel Střední a Jižní Ameriky, kteří utíkají před násilím páchaným gangy či organizovaným zločinem, jsou oběťmi té nejhorší formy vykořisťování. „Již žádnou smrt! Již žádné vykořisťování!” prohlásil papež.

Ještě před mší se papež zastavil u plotu mezi Mexikem a Spojenými státy, aby se pomodlil za migranty. Vystoupil na speciálně vytvořenou rampu ozdobenou květinami a požehnal stovkám lidí, kteří se shromáždili na americké straně hranice.

Trumpovi se to nelíbí

Problém migrace je jedním z klíčových témat prezidentské kampaně v USA i papežova pontifikátu. Favorit republikánů na úřad prezidenta Donald Trump v úterý papežovu cestu k hranicím kritizoval: „Myslím, že nechápe nebezpečí otevření hranic. Domnívám se, že Mexiko ho k tomu přimělo, protože chtějí zachovat status quo.” Trump prosazuje vyhoštění všech asi 11 miliónů ilegálních imigrantů žijících v USA a vystavění plotu na hranici s Mexikem.

Papež během celé své pětidenní cesty po Mexiku rovněž kritizoval korupci, sociální problémy a násilí související s obchodem s drogami. Večer místního času (dnes časně ráno SEČ) ze země odletěl zpátky do Vatikánu.