Republikáni požadují, že nového soudce jmenoval až příští prezident. Naopak vůdce demokratické menšiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že stávající prezident může a měl by okamžitě odeslat do Senátu svůj návrh na nového soudce.

Sám Obama, který je právě na návštěvě Kalifornie, v krátkém prohlášení před novináři uvedl, že hodlá splnit svou ústavní povinnost a jmenovat na uvolněné místo nového člena nejvyššího soudu. Nijak nenaznačil, koho vybere, jen řekl, že tak učiní v pravý čas.

Avšak republikáni v Senátu podle stanice BBC udělají vše, co je v jejich silách, aby prezidentovi, kterému zbývá méně než 11 měsíců do konce mandátu, zabránili jmenovat Scaliova nástupce v nejvyšším soudu, ostře rozděleném na konzervativce a liberály.

Scaliu jmenoval ještě Reagan

Republikáni mohou zpožďovat potvrzení nového soudce v naději, že jejich kandidát vyhraje prezidentské volby v listopadu. Ale pokud Obama úspěšně prosadí Scaliova nástupce ještě před lednovým odchodem z Bílého domu, mohlo by to vést - poprvé za několik desetiletí - k příklonu soudu doleva, poznamenala agentura Reuters.

Scaliu jmenoval členem nejvyššího soudu ještě prezident Ronald Reagan v roce 1986. Soudce proslul doslovnou interpretací ústavy, konzervativními názory, dávanými hlasitě najevo, smyslem pro humor i divadelní atmosférou v soudní síni. Scalia se jako katolík italského původu stavěl proti interrupcím a homosexuálním sňatkům i proti pozitivní diskriminaci. Byl přívržencem trestu smrti i práva na držení zbraní. Agentura AP jej označila za "nejvíce provokativního" člena nejvyššího soudu, který využíval svůj bystrý intelekt a misionářský zápal k tomu, aby soud posunul co nejvíce doprava.