"Jednoduše nemá zkušenosti na to, aby byl prezidentem Spojených států a přijímal všechna příslušná rozhodnutí. Už jsme to všichni posledních sedm let zažili," řekl guvernér New Jersey Chris Christie, který spolu s bývalým floridským guvernérem Jebem Bushem soupeří s Rubiem o podporu tradičních struktur a zdrojů své strany a o přízeň umírněných voličů.

Právě Christie vedl během sobotní televizní debaty útok na Rubia.

Chris Christie (vpravo) při jednom z útoků na Marca Rubia

Chris Christie (vpravo) při jednom z útoků na Marca Rubia

FOTO: David Goldman, ČTK/AP

Rubio na to v poslední debatě před primárními volbami v severovýchodním státě New Hampshire odpověděl, že v Senátu dostatečně prokázal, že svou práci zvládá a že je připraven. Christie ho ale hned nato obvinil, že se uchyluje ke "zpaměti odříkávaným 30sekundovým projevům".

Také Bush si přisadil na Rubia. "Touhle cestou jsme to zkoušeli," řekl s odkazem na Obamovo vládnutí. Podle něj to přineslo jen máloco pozitivního, jen "prudký nárůst výmluvnosti".

Prezidentští kandidáti při sobotní debatě

Prezidentští kandidáti při sobotní debatě

FOTO: David Goldman, ČTK/AP

Christie kritizoval Rubia i za jeho měnící se postoje k imigraci. Hispánský politik podle něj nejprve podporoval návrh senátního zákona o reformě imigrace, když ale viděl, že zákon kvůli odporu konzervativců neprojde, obrátil. Rubio k tomu připustil, že takový zákon by nikdy nezískal celonárodní podporu, a přidržel se většinového republikánského postoje, že federální vláda musí před jakoukoli reformou napřed začít dodržovat imigrační zákony.

Konzervativec Ted Cruz nevyužil počátkem debaty šanci zopakovat svou nedávnou kritiku realitního magnáta Donalda Trumpa a populistický miliardář si toho všiml a využil. "Neodpověděl na vaše otázky (moderátorovy ohledně Trumpa) a to se stane se všemi našimi nepřáteli a s lidmi, s nimiž budeme soupeřit. S Trumpem a jeho lidmi budeme vyhrávat a to se mi líbí," řekl kandidát, který v předvolebních průzkumech od počátku kampaně stále jasně vede.

Zatím poslední předvolební průzkum ukazuje, že v republikánském táboře má Trump zajištěny hlasy zhruba 30 procent voličů, zatímco jeho soupeři Rubio a Cruz zhruba po polovině. Nominační hlasování v Iowě však skončilo mezi republikány překvapivě, když nevyhrál Trump, ale texaský senátor Cruz. Naopak mezi vážné uchazeče o Bílý dům se zařadil Rubio, který skončil těsně třetí.

Donald Trump při sobotní debatě

Donald Trump při sobotní debatě

FOTO: Carlo Allegri, Reuters