Obama řekl, že „neomluvitelné politické útoky proti americkým muslimům nemají místo v naší zemi“. Prohlásil, že útok proti jedné víře je útokem proti všem náboženstvím, napsala agentura AFP.

„První věc, kterou bych chtěl říci, jsou dvě slova, která američtí muslimové neslýchají dost často - děkuji vám,“ řekl americký prezident.

Návštěvou mešity chtěl Obama podle dřívějších prohlášení Bílého domu demonstrovat princip svobody vyznání, a to v situaci, kdy v zemi po loňském případu střelby v kalifornském San Bernardinu zesílila protimuslimská rétorika.

Ostře proti muslimům vystupuje například republikánský uchazeč o prezidentskou funkci Donald Trump, který mimo jiné navrhl lidem s islámskou vírou zakázat vstup na území USA.

„Vidíme, šikanované děti, vidíme poničené mešity. Takoví nejsme. Jsme jedna americká rodina. A když se nějaká část naší rodiny cítí být separovaná nebo druhořadá, rve to srdce našeho národa,“ prohlásil americký prezident.

Obama, který zdůraznil, že je křesťan, také zmínil, že si o něm často myslí, že je muslim: „Odpůrci amerického prezidenta Thomase Jeffersona, se snažili čeřit vodu, když naznačovali, že je muslim, takže jsem nebyl první.“