„Právě to by mohlo být důvodem, proč se virus replikuje rychleji, než jsme předpokládali. Spojení s komáry (rodu Culex) by mohlo vysvětlovat epidemický scénář šíření viru,“ řekla listu The Telegraph Constancia Ayresová z brazilské Nadace Oswalda Cruze, která se zabývá mimo jiné výzkumem nemocí.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Ayresová nespecifikovala, o jaké druhy komára z rodu Culex by se mělo jednat. Na území České republiky je nejrozšířenějším druhem komára Culex pipiens (komár pisklavý), který je mimo jiné přenašečem západonilské horečky. Podle odborníků ale Česku zatím žádné nebezpečí nákazy virem zika nehrozí.

Odborníci se ale zároveň zabývají i podezřením, že se zika může šířit nejen prostřednictvím komárů, ale také přímo mezi lidmi, a to pohlavním stykem.

Maria Giovanna, mikrocefalií postižené děvčátko, které se narodilo brazilské matce nakažené virem zika

Maria Giovanna, mikrocefalií postižené děvčátko, které se narodilo brazilské matce nakažené virem zika

FOTO: Felipe Dana, ČTK/AP

Poučme se z eboly, vyzývají Američané

Američané vzhledem k rychlému šíření viru vyzvali svět, aby se poučil z epidemie eboly a neprodleně vytvořil komisi, jež bude zavčasu koordinovat reakci mezinárodního společenství.

„Měla by být zřízena komise přímo podřízená generálnímu řediteli Světové zdravotnické organizace, jež by vydávala doporučení pro vyhlášení stavu národního ohrožení. To by pomohlo zaujmout pozornost, shromáždit dostatek peněz a iniciovat výzkum,“ vyzvali američtí epidemiologové Daniel Lucey a Lawrence Gostin v článku publikovaném odborným magazínem Americké lékařské asociace.

WHO následně ve čtvrtek odpoledne ohlásila zřízení takové expertní skupiny.

Vývoj vakcíny, který tento týden urgoval i americký prezident Barack Obama, může zabrat dva roky, do ordinací lékařů se však očkování může dostat až v následující dekádě. [celá zpráva]

Tolik času ale lidstvo nemá, varují podle BBC citovaní odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:
Česka se virus zika prakticky netýká, říká primářka infekčního oddělení Bulovky

Virem zika se už ve dvacítce převážně amerických zemí nakazily tisíce lidí. První případy hlásí také Dánové a Spojené království. [celá zpráva]

Nejvážnější se zdá být situace v Brazílii, jejíž prezidentka Dilma Rousseffová vyzvala celý kontinent, aby se v boji s nákazou sjednotil.

Za běžných okolností není virus o nic nebezpečnější než běžná chřipka, působí horečku, bolesti kloubů a vyrážku. Pokud se však infikuje těhotná žena, působí zika nenávratné degenerativní změny.

Komáři Aedes aegypti

Komáři Aedes aegypti

FOTO: Felipe Dana, ČTK/AP

Epidemiologové Lucey a Gostin dospěli k závěru, že laxnost WHO během epidemie eboly připravila o život tisíce lidí a scénář se může opakovat i v případě šíření viru zika.

Virus byl poprvé identifikován v roce 1947 v Ugandě. Primárním nositelem jsou opice, u člověka se nákaza prokázala v roce 1954, původně se ale předpokládalo, že nepředstavuje výraznější riziko. O spojitosti infekce s mikrocefalií se začalo poprvé hovořit až v roce 2007, kdy vypukla epidemie na ostrově Yap v Mikronésii.