Incident se odehrál loni v listopadu v Clevelandu ve státě Ohio. Dvanáctiletý Tamir Rice šel tehdy údajně do parku se svými kamarády. Na chlapce policii upozornil někdo s tím, že má dítě zbraň. Volající ale prý tehdy dispečerům řekl, že jde možná jen o atrapu. Hlídka ale tuto informaci nedostala.

Jeden z dvojice přivolaných policistů chlapce zastřelil během několika vteřin po příjezdu. Údajně ho předtím vyzval, aby se vzdal, což Rice neučinil. Jak ukázal videozáznam, Rice po příjezdu policie sáhl na napodobeninu zbraně, která připomínala poloautomatickou pistoli. Policista Timothy Loehmann pak chlapce střelil, protože se prý obával o život. Rice na následky zranění zemřel.

Prokurátor Tim McGinty označil celý incident za "dokonalou smršť lidských omylů, chyb a nedorozumění". Důkazy podle něj ale nesvědčí o tom, že by se policisté dopustili trestního jednání. Riceova rodina nicméně už podala proti policistům a městu Cleveland civilní žalobu.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojených černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.