„I když v současnosti neexistují důkazy, že pan Marquez měl podíl na útoku z 2. prosince nebo o něm předem věděl, tak jeho dřívější nákup zbraní a skutečnost, že nevaroval před Farookovým záměrem vykonat masovou vraždu, měly fatální důsledky,“ uvedla kalifornská státní zástupkyně Eileen Deckerová.

Marquez podle žaloby volal na policii pár hodin po střelbě v středisku péče pro potřebné a oznámil, že útočníci použili jeho zbraň. Přiznal, že Farookovi, který byl jeho sousedem, pomáhal s koupí dvou pušek, protože svým vzezřením nebudil podezření. Rovněž uvedl, že společně četli a sledovali materiály radikálních islamistů a studovali také návody k výrobě bomby.

Marquez rovněž vyšetřovatelům popsal, že v roce 2011 nebo 2012 chtěl s Farookem zaútočit na univerzitě, kde oba studovali. Chtěli tam nastražit bombu a následně střílet po přeživších lidech na útěku. Uvažovali také o útoku na dálnici v odpolední špičce.

Farook ale náhle s Marquezem přerušil styk. Zaútočil až před pár dny s ženou, kterou si přivezl ze Saúdské Arábie. V budově, kde zastřelili 14 lidí, také nastražili několik trubkových bomb, ale ty selhaly a naštěstí nevybuchly.

Policie kromě jiného Marqueze obvinila z toho, že uzavřel s Farookovou příbuznou fingovaný sňatek, aby jí dopomohl k legálnímu pobytu v USA. Za předstíraný vztah byl placen měsíčně.

Podle listu Los Angeles Times se Marquez, který kdysi snil o kariéře v americkém námořnictvu, krátce po útoku v San Bernardinu nechal hospitalizovat na psychiatrii.